Przejdź do treści
Strona główna
/ /

Gwiazdy w kampaniach 1,5 procent

Wypełniając w tym roku PIT, każdy uprawniony podatnik może przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu sami decydujemy, do której organizacji trafi część pieniędzy, która trafiłaby do skarbu państwa. Do skorzystania z takiej możliwości od lat zachęcają same gwiazdy. Ich apele i udział w kampaniach ma niewątpliwy wpływ na wzrost zaangażowania podatników, co potwierdzają same organizacje. 

Ponad miliard złotych – tyle w 2022 roku Polacy przekazali w ramach 1% organizacjom pożytku publicznego. Mechanizm jest potężnym zastrzykiem finansowym dla NGO i ich podopiecznych. W tym roku można przekazać 1,5% do czego niezmiennie zachęcają społecznie zaangażowane gwiazdy.

We wnioskach nadesłanych w ramach Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” czytamy, że zaangażowanie gwiazdy w kampanię 1%, ma dla organizacji ogromny wpływ – przekłada się na zwiększenie zebranej kwoty. Ludzie ufają osobom znanym  i wierzą, że organizacja, którą wspiera osoba publiczna, jest wiarygodna i godna zaufania – mówi Renata Aderek-Zielińska, koordynatorka Plebiscytu.

Wśród gwiazd, które aktywnie promują przekazywanie 1,5% na wybrane organizacje pożytku publicznego są m.in. Magdalena Różczka, Marcin Dorociński, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Jabłczyńska, Danuta Stenka, Michał Olszański, Marta Manowska, Andrzej Grabowski, Kasia Moś, Bartek Topa, Magdalena i Aleksandra Popławskie, Agnieszka Więdłocha i Antek Pawlicki, Katarzyna Bujakiewicz, Kasia Moś, Anna Dereszowska i inni. 

1 procent zmienia się w 1,5 procent

1,5% nie jest darowizną ani ulgą. To jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Odpis 1,5% jest wyjątkowym rozwiązaniem. To jedyna możliwość bezpośredniego decydowania przez nas, na co przeznaczane są nasze podatki. Co prawda możemy decydować tylko o niewielkiej ich części, ale razem daje to ponad miliard złotych rocznie –  mówi Tomasz Schimanek, ekspert ds. organizacji pozarządowych i programów społecznych z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Aby przekazać 1,5% wybranej organizacji, należy wejść na jej stronę internetową, sprawdzić nr KRS i wpisać go w odpowiednią rubrykę w czasie rozliczenia PIT. Wykaz OPP znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Wolności (https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/)