Przejdź do treści
Strona główna
/ /

Gwiazdy Dobroczynności dla WOŚP

Za nami 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze z całej Polski kwestowali w tym roku pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt medyczny i laboratoryjny do walki z sepsą. Jak co roku, finał gorąco wspierają osoby znane a wśród nich są laureaci i laureatki plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności.  

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Dlatego w tym roku fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wypowiada walkę z sepsą, ciężkim stanem chorobowym zagrażającym życiu pacjentów. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii WOŚP zbiórka na zakup sprzętu będzie służyć wszystkim chorym pacjentom, bez względu na ich wiek a fundacja wraz z partnerami zmierzy się nie z wybraną gałęzią medycyny, lecz ze stanem chorobowym, który może dotknąć każdego pacjenta. 

Wśród gwiazd, które włączyły się w licytacje na rzecz tegorocznego finału WOŚP w serwisie Allegro znalazły się nasze Honorowe Gwiazdy Dobroczynności. Magdalena Różczka wspólnie z Janem Holoubkiem zaoferowali wizytę na planie filmu „Rojst Millenium” z możliwością udziału w jednej ze scen. Sama aktorka zaprosiła również do drugiej licytacji – „Spotkanie z Lejdis” czyli sylwester w środku lata z Magdaleną Róźczką, Izą Kuna, Anną Dereszowską i Edyta Olszówką. Maja Ostaszewska razem z przyjaciółmi – Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem – oddali na licytację łóżko do masażu z autografami gwiazd, które zagrały w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie”. Przedmiot ten był ważnym elementem scenografii i znalazły się na nim podpisy takich gwiazd jak Agata Kulesza, Weronika Rosati, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra i inni twórcy. Mateusz Damięcki zaprosił fanów do licytowania zaproszenia na spektakl “Bliżej” do Teatru 6. Piętro, wspólny obiad w Cafe Kulturalna i zdjęcie z obsadą za kulisami, przed rozpoczęciem przedstawienia. Rekordową licytacją okazał się – tak jak w zeszym roku – weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską W trakcie tej wyprawy nie zabraknie odwiedzin w winnicach, wyszukanych dań, lokalnych atrakcji oraz obcowania ze sztuką. 

Sportowcy dla WOŚP

W tegoroczny finał WOŚP zaangażowały się również nasi laureaci i laureatki zajmujące się zawodowo sportem. Ewa Chodakowska wystawiła na licytację udział w tygodniowej metamorfozie dla jednej osoby, w którym weźmie udział sama trenerka. Krzysztof Hołowczyc odwiedził w niedzielę galerię handlową Manufaktura. Jego fani mieli okazję zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze sportowcem i przy okazji wesprzeć WOŚP, do czego zachęcał sam Krzysztof Hołowczyc. W finale orkiestry nie zabrakło Andrzeja Wrony, który razem z kolegami z boiska byli wolontariuszami finału w Warszawie. Anna Lewandowska zaprosiła do udziału w Camp by Ann w Centrum  Japońskich Sportów i Sztuk Walki  “Dojo Stara Wieś” i zachęcała do licytacji koszulki Roberta Lewandowskiego, którą miał na sobie w wygranym meczu z Realem Madryt. 

Kultura kontra sepsa

Wśród niewątpliwych perełek licytacji dla WOSP znalazł się obraz Krystyny Kofty “Matka z dziećmi i ptakami na plaży”. Jak opisał go sam Jurek Owsiak: Praca zawiera ogromną ilość treści związanej z wojną w Ukrainie – wśród ptaków na niebie widać rakiety i pociski. Pierwotny zamysł na to dzieło był inny, lecz po wydarzeniach z końca lutego ewoluował, a sam obraz zmienił swoje oblicze. Swój obraz wystawił również Artur Barciś. Na licytację dla WOSP trafiło dzieło „Anioły” przedstawiający anielskie i ludzkie postacie na tle zimowej, księżycowej nocy. 

Nasi laureaci i laureatki zaoferowali swoim fanom udział w spektaklach. Joanna Brodzik zaprosiła do licytowania zaproszenia na spektakl „WSTYDŹ SIĘ” oraz lunchu w restauracji Elixir by Dom Wódki przy pl. Teatralnym w Warszawie w towarzystwie jej samej i Beaty Kawki. Z kolei Bartosz Kasprzykowski i Tamara Arciuch przekazali na licytację zaproszenie na spektakl „TELEWIZJA KŁAMIE” oraz lunch w restauracji Elixir w towarzystwie obsady: Tamary Arciuch, Bartka Kasprzykowskiego, Bartosza Opani oraz Adama Fidusiewicza lub Pawła Górala. 

Morsowanie, suknie lub… gotowanie obiadu

Wiele gwiazd dobroczynności oraz nominowanych w naszym Plebiscycie zaskoczyło swoich fanów oferując dla WOŚP bardzo nietypowe przedmioty lub „usługi”. Anna Dereszowska zostanie śpiewającym szoferem zwycięzcy_czyni licytacji dla WOSP, Joanna Jabłczyńska zaoferowała wspólne morsowanie w Jeziorku Czerniakowskim a Julia Kamińska wraz z partnerem Danielem Kasprowiczem ugotują zwycięzcy licytacji obiad. Marcin Bosak znany głównie jako aktor, w życiu prywatnym dużo czasu poświęca swojej pasji, czyli fotografii. W tym roku, nasz dwukrotny laureat przekazał na licytację WOŚP sesję zdjęciową, którą wykona osobiście i spotkanie w Warszawie. Z kolei Małgorzata Kożuchowska osobiście przekaże w czasie wspólnej kawy podpisany przez siebie plakat filmu “Zołza” temu, kto zwycięży jej licytację. Nie lada gratka czeka fanów Natalii Kukulskiej. Piosenkarka zaprosiła do licytacji srebrnego jabłka – nagrody od magazynu ‘Pani’ wykonaną przez markę W.Kruk dla najlepszej pary oraz wspólnego spotkania z nią i jej mężem Michałem Dąbrówką.  

Wśród przedmiotów licytowanych dla WOSP nie zabrakło kreacji gwiazd. Justyna Steczkowska przekazała na licytację piękną suknię w której wystąpiła w  finale Voice of Poland oraz na wielkim koncercie, poświęconym pamięci Krzysztofa Krawczyka. Na aukcje WOŚP trafiła upcyklingowa suknia z materiałów z drugiego obiegu, w której nasza laureatka, Zofia Zborowska-Wrona, odbierała wspólnie z Andrzejem Wroną nagrodę w kategorii “Pomoc charytatywna”. Odbiór sukienki odbędzie się w pracowni Jakuba Buczyńskiego projektanta, gdzie zwycięzca/zwyciężczyni licytacji będzie mógł/mogła spotkać się z Zosią i Jakubem, wypić wspólną kawę i porozmawiać o idei drugiego obiegu.

W aukcjach pojawiły się mocne akcenty muzyczne. Majka Jeżowska zaprosiła swoich fanów do licytowania udziału w nagraniu vloga  oraz niespodzianek. Zwycięzca aukcji będzie miał_a okazję zobaczyć, jak powstaje najnowszy singiel Majki w studiu nagraniowym, pozna jej ulubione miejsca w Warszawie i weźmie udział w sesji fotograficznej z Majką i jej zespołem. Basia Kurdej Szatan wraz z mężem zaoferowali wspólne nagranie ulubionego utworu w studio nagrań Basi i Rafała, z pamiątkowym klipem ze studyjnego nagrania. 

Wśród gwiazd dobroczynności angażujących się dla WOŚP są również dziennikarze. Martyna Wojciechowska zaoferowała wspólne oglądanie premierowego odcinka 14. sezonu programu „Kobieta na krańcu świata” a Szymon Majewski przekazał na aukcję , artystycznie zaprojektowany żART

Dlaczego walka z sepsą?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.