Przejdź do treści
Strona główna
/ /

„Gwiazdy Dobroczynności” nagrodzone!

Joanna Jabłczyńska, Mateusz Janicki, Anna Lewandowska, Anita Sokołowska, Milena Suszyńska, Zofia Zborowska-Wrona i Andrzej Wrona to laureaci 13. edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę specjalną magazynu „Twój Styl” otrzymała Marta Manowska. Honorową Gwiazdę Dobroczynności odebrała Maja Ostaszewska.  Podwójnym laureatem został Marcin Bosak. Aktor otrzymał Gwiazdę Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu i nagrodę w kategorii „Zdrowie”.

W kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY, której partnerem jest Fundacja Santander, nagrodę otrzymali Anna Lewandowska i Mateusz Janicki.

Trenerka i bizneswoman wsparła finansowo SOS Wioski Dziecięce oraz zorganizowała zbiórkę rzeczy w Warszawie dla potrzebujących uchodźców. Zaoferowała pomoc ewakuowanym rodzinom z Ukrainy i domowi dziecka spod Kijowa, który działa przy wsparciu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Razem ze swoim zespołem stworzyła tymczasowy magazyn i zebrała 12 ton najpotrzebniejszych produktów, zapewniając transport do placówek SOS w Kraśniku, Biłgoraju i Siedlcach. Wspólnie z mężem Robertem Lewandowskim są filantropami, ambasadorami Szlachetnej Paczki oraz przekazują dary na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Anna Lewandowska to również wieloletnia prezeska organizacji Olimpiady Specjalne Polska.

Z kolei aktor Mateusz Janicki od sześciu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Wiosna w ramach programu Szlachetna Paczka, jest jego ambasadorem i wolontariuszem. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie zaangażował się w utworzenie punktu pomocowego „Żyj” w Krakowie. W tym roku wystąpił w spocie promującym „Solidarną Paczkę” – specjalną edycję Szlachetnej Paczki i, wraz z innymi aktorami, zachęcał do pomocy potrzebującym rodzinom z Ukrainy. Dzięki swojej rozpoznawalności pomaga Szlachetnej Paczce trafić z przekazem do szerokiego grona odbiorców i angażuje się osobiście w przygotowywanie paczek dla rodzin. W 2022 roku wspierał Stowarzyszenie Wiosna w kampanii 1% i wystąpił w produkcji „Niebajki”. Był również jednym z wolontariuszy na granicy polsko-białoruskiej i wspólnie z Grupą Granica apelowało utworzenie korytarza humanitarnego. Wystąpił w apelu „Ukraino, nigdy nie będziesz szła sama!”.

W kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY – LOKALNIE  nagrodę odebrała aktorka Joanna Jabłczyńska. Od początku wojny bardzo intensywnie zaangażowała się w pomoc w relokacji rodzin z Ukrainy. Koordynowała transport osób z granicy do konkretnych miejsc pobytu, udostępniała informacje przekazywane jej przez fanów. Z pomocą swoich obserwatorów na Instagramie organizowała zbiórki rzeczowe, zdobywając dla rodzin zabawki, meble i sprzęty. Aktorka użyczyła głosu ukraińskiej uchodźczyni w kampanii „#DomMam: To mogłam być ja” zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog. Joanna Jabłczyńska od wielu lat angażuje się w różnorakie kampanie społeczne i edukacyjne – od wsparcia dla hospicjów, przez prawa kobiet i profilaktykę nowotworową, aż po ochronę środowiska naturalnego i walkę o świat bez smogu. Organizuje zbiórki dla chorych dzieci. Na swoich profilach propaguje zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Jest również zaangażowana w pomoc z obszaru wolontariatu kompetencji i jako prawnik pro bono wspiera organizacje pozarządowe.

Drugą laureatką w tej kategorii została aktorka Anita Sokołowska. Od miesięcy angażuje się w pomoc migrantom poszkodowanym w wyniku kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Jako wolontariuszka wraz ze Stowarzyszeniem Kobiety Filmu i Grupa Granica zbierała i osobiście zawoziła migrantom najpotrzebniejsze rzeczy i apelowała o pomoc w mediach społecznościowych. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowała się w pomoc uchodźcom – informowała o zbiórkach, szukała transportu, zorganizowała tymczasowe mieszkania. Wystąpiła w apelu „Ukraino, nigdy nie będziesz szła sama!” skierowanym do polskich, europejskich i światowych władz o pomoc dla obywateli z Ukrainy. Wspierała Fundację Happy Kids sprowadzającej dzieci z ukraińskich domów dziecka, a w ramach akcji Strawa Warszawa pomagała w przygotowywaniu 500–1000 ciepłych posiłków, przewożonych potem na Dworzec Zachodni, Centralny oraz Torwar. Partnerem kategorii GWIAZDY DLA UCHODŹCÓW I UKRAINY – LOKALNIE  jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Twarze depresji – Marcin Bosak podwójnie nagrodzony

W kategorii  ZDROWIE – której partnerem jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM – nagrodę w tym roku otrzymał aktor Marcin Bosak. Aktor jest ambasadorem kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. W czasie 14. edycji tej kampanii na łamach bezpłatnego magazynu edukacyjnego „Twarze Depresji” po raz pierwszy publicznie opowiedział o swoich doświadczeniach walki z depresją, leczeniu psychiatrycznym i psychoterapii. Jego wyznanie odbiło się szerokim echem na portalach ogólnopolskich i lokalnych, a do fundacji napłynęły setki mejli z podziękowaniami od ludzi, których zainspirował do leczenia depresji i rozmowy z bliskimi o tej chorobie. Aktor został ambasadorem programu „Twarze depresji dla Ukrainy” – bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy. Przyjął do swojego domu matkę wraz dwójką dzieci. Swojej gościni pomógł znaleźć pracę w fundacji „Twarze depresji”. Jest też zaangażowany w działania Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu i ambasadorem kampanii 1% Fundacji Kolorowy Świat. Marcin Bosak został również laureatem  nagrody specjalnej GWIAZDY DOBROCZYNNOŚCI FORUM ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU

W kategorii AMBASADORZY SPOŁECZNEGO ZAANGAŻOWANIA nagrodę otrzymała Milena Suszyńska. jest dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci ambasadorką i przyjaciółką. Przez wiele lat jako wolontariuszka w hospicjum domowym dla dzieci, regularnie odwiedzała pacjentów i ich rodziny oraz wspierała je w codziennych obowiązkach. Brała także udział w spotkaniach grupy wsparcia, której zadaniem jest pomaganie rodzeństwu chorych dzieci w odnalezieniu się w  trudnej emocjonalnie sytuacji. Milena Suszyńska współorganizowała rozmaite zajęcia i warsztaty, które dla dzieci miały charakter terapeutyczny. Do wspierania hospicjum zaangażowała także swoją rodzinę – męża i rodziców.

Za swoje zaangażowanie w POMOC CHARYTATYWNĄ nagrodę otrzymali Zofia Zborowska-Wrona i Andrzej Wrona. Sportowiec od 10 lat jest wolontariuszem i przyjacielem Fundacji Herosi. Odwiedza pacjentów na oddziale onkologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, spotyka się z podopiecznymi poza szpitalem, realizując ich marzenia, organizuje na trybunach zbiórki pieniędzy dla fundacji. Para wspiera Fundację również finansowo obydwoje z okazji swoich urodzin utworzyli zbiórki, na których zebrali ponad pół miliona złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup nierefundowanej chemii i leków celowanych w komórki nowotworowe dla pacjentów kliniki onkologii oraz sfinansowanie programu leczenia siedmiorga dzieci cierpiących na mięsaka Ewinga. Małżeństwo wykorzystuje swoje media społecznościowe, aby pomagać i nagłaśniać ważne tematy społeczne. Aktorka często umieszcza informacje dotyczące adopcji zwierząt czy poprawy ich losu. Była ambasadorką Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Każdy z laureatów w powyższych kategoriach otrzymał_a statuetkę przygotowaną przez firmę Apart i symboliczne czeki o wartości 10 tysięcy złotych. Darowizny zostaną przekazane bezpośrednio przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce na rzecz organizacji pozarządowych wskazanych przez laureatów..

Nagroda Honorowa

Za swoje zaangażowanie na rzecz uchodźców na granicy z Białorusią i z Ukrainy, osób LGBT+ oraz zwierząt, a także wspieranie organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację Nagrodę Honorową Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” otrzymała w tym roku Maja Ostaszewska.

Aktorka od wielu lat wspiera działania na rzecz praw zwierząt i ich ochrony, współpracując z takimi organizacjami jak Otwarte Klatki, Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Animals, Compassion Polska, Schronisko w Korabiewicach, adopciaki.pl czy Klub Gaja. Ze względu na zwierzęta promuje dietę wegańską. Niosła pomoc osobom potrzebującym na polsko-białoruskiej granicy. Była tam osobiście, a w swoich mediach społecznościowych i mediach tradycyjnych relacjonowała dramatyczną sytuację uchodźców. Organizowała też zbiórki rzeczy w Nowym Teatrze w Warszawie. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie bardzo mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom i ich ewakuację z granicy, sama otoczyła opieką osoby z Ukrainy. Aktywnie wspiera działania Fundacji Ocalenie i Grupy Granica, które zajmują się pomocą uchodźcom.

Brała udział w kilku kampaniach WWF Polska, w tym „SOS Karpaty”. Wspiera akcję #JestemPrzeciwHomofobii oraz coroczną akcję Muzeum Polin „Łączy nas pamięć”. Nagłaśnia inicjatywy największych organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację, m.in. Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Grupy Granica. Za swoją działalność w ostatnich latach została laureatką m.in. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Okularów Równości przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej czy nagrody „Serce dla zwierząt” Fundacji Viva!

Nagroda specjalna miesięcznika „Twój Styl” 

Redakcja magazynu „Twój Styl”, partnera głównego Plebiscytu, przyznała swoją Gwiazdę Dobroczynności Marcie Manowskiej. Dziennikarka jest zaangażowana w akcje pomocowe na rzecz Fundacji Herosi od 2017 roku. Od kilku lat odwiedza pacjentów kliniki onkologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – przychodzi z uśmiechem i prezentami dla dzieci, nie zapominając również o ich mamach. Z okazji ich święta zorganizowała dzień metamorfozy w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Po wybuchu wojny w Ukrainie od samego początku wspierała działania Herosów. Używając swoich kontaktów i profili społecznościowych, organizowała transporty dzieci spod granicy do szpitali onkologicznych lub hotelu, szukała dla nich noclegu, zajmowała się udzielaniem pomocy rzeczowej. Jej wsparcie było niezwykle ważne dla powstania Kliniki Jednorożec w Bocheńcu – ośrodka transferowego dla dzieci chorych na nowotwory i ich rodzin. Znalazły tu schronienie, niezbędną pomoc lekarską, wyżywienie i wsparcie psychologiczne. W tym miejscu także oczekiwały na transfer do szpitali onkologicznych Polsce, Europie i na całym świecie. W ramach akcji ponad tysiąc dzieci oraz członków ich rodzin znalazło schronienie i specjalistyczną pomoc. Marta Manowska jest laureatką nagrody BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Wręczenie nagród odbyło się podczas Wieczoru Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności 22 października w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Wydarzenie współprowadzili Izabela Janachowska (Polsat) i Bartek Jędrzejak (TVN). Każdy z laureatów_tek otrzymał_a statuetkę przygotowaną przez firmę Apart.

Inicjator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Partner główny: magazyn „Twój Styl”

Partner Plebiscytu i kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy – lokalnie”: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Partnerem kategorii „Gwiazdy dla uchodźców i Ukrainy”: Fundacja Santander Bank Polska im. I.J. Paderewskiego

Partner kategorii “Zdrowie”: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

Patron Plebiscytu: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Patroni medialni: Polsat, TVP2, TVN, www.twojstyl.pl

Sponsor statuetek: Apart

Partnerzy wspierający: Hotel Sofitel Warsaw Victoria, SHECELL, Wydawnictwo Karakter, SFD, Finedeeds, Shecell, Perfect Lady, Fundacja Fairtrade Polska