Przejdź do treści
Strona główna
/ /

Maja Ostaszewska laureatką Honorowej Gwiazdy Dobroczynności!

Jest tak bardzo zaangażowana społecznie, że trudno uwierzyć, że ma jeszcze czas na granie w teatrze, filmach i serialach. Za swoje zaangażowanie na rzecz uchodźców na granicy z Białorusią i z Ukrainy, osób LGBT+ oraz zwierząt, a także wspieranie organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację Nagrodę Honorową Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” otrzymała w tym roku Maja Ostaszewska.

Od wielu lat wspiera działania na rzecz praw zwierząt i ich ochrony, współpracując z takimi organizacjami jak Otwarte Klatki, Fundacja Viva!, OTOZ Animals, Compassion Polska, Schronisko w Korabiewicach, adopciaki.pl czy Klub Gaja. Wzięła udział w kampanii billboardowej nagłaśniającej potrzebę wprowadzenia w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futro, cyklicznie bierze udział i przemawia na demonstracjach i happeningach prozwierzęcych. Zachęcała swoich fanów do podpisywania apeli i nagłaśniania akcji #FurFreeEurope, #EndTheCageAge czy #EndAnimalTesting. Także ze względu na zwierzęta promuje dietę roślinną. Sama wychowywana przez rodziców w duchu empatii wobec zwierząt od urodzenia jest wegetarianką, a od kilku lat – weganką. 

Maja Ostaszewska niosła pomoc osobom potrzebującym na polsko-białoruskiej granicy. Była tam osobiście, a w swoich mediach społecznościowych i mediach tradycyjnych relacjonowała dramatyczną sytuację uchodźców. Organizowała też zbiórki rzeczy w Nowym Teatrze w Warszawie. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie bardzo mocno zaangażowała się w pomoc uchodźcom i ich ewakuację z granicy, sama otoczyła opieką osoby z Ukrainy. Aktywnie wspiera działania Fundacji Ocalenie i Grupy Granica, które zajmują się pomocą uchodźcom.

Brała udział w kilku kampaniach WWF Polska, w tym „SOS Karpaty”. Wspiera akcję #JestemPrzeciwHomofobii oraz coroczną akcję Muzeum Polin „Łączy nas pamięć”. Nagłaśnia inicjatywy największych organizacji walczących o równość, sprawiedliwość i demokrację, m.in. Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Grupy Granica. Za swoją działalność w ostatnich latach została laureatką m.in. Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Okularów Równości przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej czy nagrody „Serce dla zwierząt” Fundacji Viva!

Maja Ostaszewska odbierze nagrodę 22 października 2022 r. podczas Wieczoru Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria.

Dotychczas tytuł Honorowej Gwiazdy Dobroczynności otrzymali: Mateusz Damięcki, Marcin Dorociński, Omenaa Mensah, Anja Rubik, Filip Chajzer, Dorota Wellman, Irena Santor, Jerzy Stuhr, Justyna Kowalczyk, Magdalena Różczka, para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy, Bożena Walter, Agata Młynarska i Krzysztof Hołowczyc.