Kiedy w lutym 2022 roku świat wstrzymał oddech po rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie wahali się ani chwili i użyli wszelkich możliwych środków i zasobów, aby pomóc uchodźcom. W tym roku decyzją Kapituły za swoje działania na rzecz Ukrainy i wkład w rozwój filantropii w Polsce, Nagrodę Specjalną Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” otrzymają Omenaa Mensah i Rafał Brzoska. Nagrody specjalne zostaną wręczone 21 października 2023 r. podczas Wieczoru Charytatywnego Gwiazd Dobroczynności w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria.
Jak mówi Paweł Łukasiak, przedstawiciel Kapituły, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce:
Nagroda ta to wyraz szczególnego uznania dla wkładu w rozwój nowoczesnej filantropii, tworzenia partnerstw z biznesem i organizacjami pozarządowymi, pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy i dla wielu cennych inicjatywy charytatywnych i edukacyjnych, jakie tworzą Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.
Niemożliwe nie istnieje
Wspólnym mianownikiem działalności dobroczynnej Omeny Mensah i Rafała Brzoski niewątpliwie są marzenia. Spełniają zarówno te, które mają ich podopieczni, jak i własne, aby realizować bardzo konkretne cele filantropijne. Dzięki temu m.in. powstała Kids Haven School pomagającą bezdomnym dzieciom z Ghany czy fundusz stypendialny Rafała Brzoski dla uczniów i studentów spoza wielkich miast. Niedawno powołali Omenaa Art Foundation promującą polski design, architekturę i artystów. Koronnym przedsięwzięciem Omeny Mensah i Rafała Brzoski jest Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY, czyli największe, biznesowe wydarzenie charytatywne w Polsce.
O pomaganiu mówią głośno. Do pomagania zachęcają coraz więcej osób. Widzą w tym wartość dla życia prywatnego, społecznego, ale i dla biznesu. Filantropia nadaje mu szczególny sens i jeszcze mocniej motywuje do codziennej pracy. Omenaa Mensah często podkreśla, że nie pracuje po to, żeby zarabiać tylko na siebie. Pracuje po to, aby mieć pieniądze dla podopiecznych swoich fundacji i możliwość tworzenia dla nich lepszej przyszłości. Pomoc, którą oferuje wraz z mężem, jest zawsze na najwyższym poziomie. Jak podkreśla w wywiadach, to wyraz szacunku dla potrzebujących i wynik głębokiego przekonania, że sami chcieliby być podobnie traktowani, gdyby znaleźli się w skrajnej sytuacji życiowej.
Po wybuchu wojny w Ukrainie Omenaa Mensah i Rafał Brzoska zorganizowali największy prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, na który przekazali ponad 3 miliony złotych z prywatnych pieniędzy. Konwój Polskich Serc liczył 34 wagony wypełnione żywnością, lekami i innymi produktami pierwszej potrzeby. Logistykę zorganizowano we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
W pierwszych tygodniach agresji Rosji flota firmy InPost, której prezesem jest Rafał Brzoska, przetransportowała bezpłatnie ponad 6 tys. ton pomocy do ukraińskich miast. Małżeństwo zachęciło wiele firm, organizacji i instytucji do współpracy.
Wspólnie z partnerami stworzyli „RIO Edu Centrum” – dzienny ośrodek pomocy dla matek i małych dzieci z Ukrainy. Otrzymują tam opiekę dzienną dla maluchów i wsparcie psychologiczne, medyczne, prawne i edukacyjne, przede wszystkim darmowe lekcje języka polskiego czy pomoc w znalezieniu pracy. Kolejnym krokiem było otwarcie „RiO Vibe Centrum” oferujące dzieciom i młodzieży wsparcie psychologiczne, zajęcia z integracji sensorycznej, treningi umiejętności społecznych a rodzicom warsztaty i indywidualne wsparcie psychologów i trenerów.
W 2023 roku Omenaa Mensah i Rafał Brzoska powołali Konsorcjum Filantropijne. Chcą łączyć wiedzę, siły i zasoby ludzi, którzy wspólnie z nimi będą wspierać organizacje zajmujące się zdrowiem i edukacją.
O Plebiscycie
Plebiscyt „Gwiazdy Dobroczynności” to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, w którym nagradzane jest społeczne zaangażowanie osób znanych ze świata kultury, rozrywki, mediów, filmu, sportu i Internetu. Pierwszy raz nagrodzono laureatów w styczniu 2010 roku. Inicjatorem Plebiscytu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a Partnerem Głównym magazyn „Twój Styl”.
Tytuł „Gwiazdy Dobroczynności” przyznawany jest osobom, które ze swej rozpoznawalności i popularności tworzą narzędzie do pomagania, ratowania życia i zmieniania świata na lepsze. Przemawiają one w imieniu wykluczonych społecznie i materialnie, są głosem organizacji pozarządowych i ich misji. Zdarza się również, że sami zakładają fundacje i stowarzyszenia, by pomagać innym.
Wszystkich laureatów Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” poznamy podczas Wieczoru Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności”.
Więcej na stronie Wieczoru Charytatywnego